Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Dom Pomocy Społecznej w Baćkowicach

Oferta Domu Pomocy Społecznej w Baćkowicach

Utworzono dnia 10.02.2021

Dom Pomocy Społecznej w Baćkowicach powstał w 2018 roku jako nowoczesny, komfortowy obiekt położony w malowniczym paśmie Gór Świętokrzyskich z 37 miejscami dla pensjonariuszy. Dom przygotowany jest na przyjęcie mieszkańców  przewlekle somatycznie chorych i w podeszłym wieku  w przestronnych, wygodnych, klimatyzowanych pokojach jedno, dwu i trzyosobowych, wyposażonych we własny węzeł sanitarny. Budynek DPS jest przyjazny osobom niepełnosprawnym, pozbawiony  barier architektonicznych, wyposażony w windę.  


Dom zatrudnia wykwalifikowaną kadrę pielęgniarską, która codziennie dba o zdrowie podopiecznych. Na bieżąco zapewniony jest stały kontakt z lekarzem. Prowadzona jest terapia przeciwodleżynowa, kardiologiczna, oddechowa, internistyczna, wykonywane są  badania oraz organizowane wizyty w poradniach specjalistycznych. Efekty dobrej opieki można zauważyć już niedługo po przybyciu nowego pensjonariusza.  
Pracownik socjalny zawsze służy pomocą i dba o wszystkie sprawy mieszkańców, pomagając rozwiązać problemy dnia codziennego jak i wynikające z niezałatwionych spraw z przeszłości. Pomaga  w kontaktach z urzędami, instytucjami, rodziną.


Bardzo ważnym elementem życia w  Domu Pomocy Społecznej w Baćkowicach jest terapia zajęciowa. Ma ona na celu ogólne usprawnianie i utrzymywanie mieszkańców w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, dawanie zadowolenia i poczucia efektywnego wypełniania czasu wolnego. Spotkania z innymi ludźmi, wspólna praca prowadzą do utrzymania jak najdłużej ogólnej sprawności pensjonariuszy. Terapia ma charakter grupowy i indywidualny. DPS prowadzi zajęcia: arteterapii, muzykoterapii, biblioterapii, filmoterapii, zajęcia komputerowe, plastykoterapii, ergoterapii, socjoterapii.


Dla osób szukających ukojenia duchowego Dom oferuje spotkania w kole modlitewnym w kaplicy znajdującej się na parterze budynku.


Systematycznie prowadzone są pogadanki zdrowotne o chorobach cywilizacyjnych, sposobach zapobiegania i leczenia.  Organizowane są wycieczki do pobliskich miejscowości, znanych miejsc sakralnych, nad  zalew, do lasu a także spacery po najbliższej okolicy. Wspólnie obchodzone są święta, urodziny i imieniny, wprowadzające rodzinną, przyjacielską atmosferę tak, aby każdy czuł się potrzebny i kochany.


Dom Pomocy Społecznej w Baćkowicach zapewnia swoim mieszkańcom pomoc w utrzymaniu sprawności fizycznej poprzez odpowiednią fizjoterapię, dostosowaną do stanu zdrowia oraz możliwości mieszkańca. Do dyspozycji mieszkańców jest sala rehabilitacyjna wyposażona w urządzenia służące usprawnianiu i utrzymywaniu dobrej formy fizycznej. Mieszkańcy mają możliwość korzystania z zajęć gimnastyki grupowej oraz ćwiczeń indywidualnych na sali ćwiczeń bądź w pokojach (rehabilitacja przyłóżkowa, zapewniająca utrzymanie sprawności krążeniowej, przeciwdziałająca zanikom mięśni i przykurczom). Mieszkańcy mają możliwość korzystania z zabiegów fizykalnych w przychodni rehabilitacyjnej, która znajduje się w sąsiedztwie. Z kinezyterapii korzystają mieszkańcy, którzy borykają się z bólem stawów, kręgosłupa, zmianami zwyrodnieniowymi, mieszkańcy w stanach pourazowych narządu ruchu (stany po operacjach endoprotezy bioder, stany po zespoleniach operacyjnych, po złamaniach kości udowych), jak również mieszkańcy po przebytych udarach mózgu, którzy poprzez systematyczne ćwiczenia uzyskują poprawę swojej sprawności fizycznej.


W sprawach związanych z funkcjonowaniem Domu znaczącą rolę odgrywa Rada Mieszkańców, spotykająca się regularnie i czuwająca nad bieżącymi sprawami mieszkańców.


Mieszkańcy opuszczający czasowo DPS bardzo chętnie do niego wracają, czując się w nim bezpiecznie i komfortowo, gdzie zawsze mogą liczyć na profesjonalną pomoc, życzliwość i fachową opiekę personelu.

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny